Çeşme.Net - Cesme.NetÇeşme Otel Restoran Bar Tatil Tarih

Çeşme Hakkında

Çeşme ve Çeşme.Net

Web sitemiz güzel ilçemiz Çeşme'ye odaklanmış, size Çeşme ile ilgili en güncel bilgileri vermeyi hedeflemiştir. Amacımız Çeşme için en renkli ve kapsamlı şehir ve bölge rehberi olup, Çeşme'nin otelleri, restoranları, barları, plajları, alışverişi, eğlence mekanları, fırsatları ve Çeşme ile ilgili her şeyi size verimli ve eğlenceli bir şekilde sunmaktır.

Çeşme'nin Tarihi

Ülkemizin bir çok şehri ve kasabası gibi Çeşme de tarih kokar; antik çağda önce Giritliler sonra İyonyalılar buraya yerleşmiş. Romalılar buraya Kysus adını vermiş ve Çeşme limanı İpek Yol'un son noktasıymış; Italya'ya giden gemiler buradan ipeklerini, baharatlarını ve Doğu'nun diğer zenginliklerini yükler yelken açarmış. Buranın şarabı da çok meşhurmuş; Cenevizliler o yüzden 14. yüzyılda burayı koruma amaçlı bir kale inşa etmişler (mevcut Çeşme Kalesi 18. yüzyılda Osmanlılar tarafından inşa edilmiştir). Sonra 1566 senesinde Osmanlı İmparatorluğu buraya el koyduğunu bildirmiş ve geçen yüzyıllar Çeşme'nin önemini azaltmış. Önce Çeşme limanı önem açısından yerini İzmir limanına bırakmış ve sonra mübadelede gelen göçmenler şarap üretimini durdurup memleketlerinden bildikleri tütünü ekmişler. Ancak Çeşme toprağı tütünü beğenmemiş ve bundan sonra Çeşme'de ne tütün yetişmiş ne de şarap üretilmiş.

Çeşme Ilıca Plajı

18. yüzyılda İzmirli zenginler Çeşme'yi farklı amaçlı geliştirmeye başlamış; bu yörenin paha biçilmez denizi, sahilleri ve termallerinden haberdar olan zenginler burayı yazlık amaçlı kullanmaya başlamış. Son 20 seneye kadar da Çeşme Izmir'in yazlık bölgesi olarak sakinliğini, dinginliğini korumuş. Süper modern otoyol inşasından sonra bile Çeşme çok büyük hızla gelişmemiş, halen yavaşça, temkinlice gelişmesini sürdürüyor. Sadece Türkiye'nin değil, tüm dünyanın en güzel sahilleri ile boy ölçüşebilecek bu bölge turizm açısından en önemli bölgelerimizden olmuş, yakın gelecekte de değerini hızla arttıracaktır.