Çeşme.Net - Cesme.NetÇeşme Otel Restoran Bar Tatil Tarih

Çeşme Kalesi ve Müzesi
Siz de Puan Verin :  Toplam 3 Oy - Ortalama Puan 4,33

Çeşme Kalesi ve Müzesi
 


Şunu daha büyük bir haritada görüntüle: Çeşme Görülecek ve Yapılacaklar (Çeşme.Net)

Çeşme'ye denizden geliyorsanız ilk göreceğiniz yapılardan biridir, veya Çeşme merkezinin sahiline inerseniz yine hemen yanınızda bulursunuz onu. Çeşme'nin en özellikli binasıdır, hem 500 yıllık ciddi bir tarihe sahiptir hem de eğer Çeşme'nin içinde kalıyorsanız her gün mutlaka göreceğiniz ve fark edeceğiniz yapıdır. Yıllardır İzmir veya Çeşme'de yaşayıp da kalenin içini görmeyen insanlar olduğunu düşününce üzülmemek elde değil.

Çeşme Kalesi 1508 yılında Osmanlı Sultanı II. Beyazıt tarafından inşa ettirilmiştir. İnşaatı denize sıfır yapılmıştır ama geçen yüzyıllarda deniz doldurulduğu için şu anda önünde bir yol bulunmaktadır. Kısa geçmişte aslına uygun şekilde restore ettirilen kalenin içini gezerek tipik bir Osmanlı kalesini görebilirsiniz. Surların yanındaki basamaklardan en tepesine kadar tırmanarak Çeşme'yi 360 derece panoramik bir şekilde seyredebilirsiniz.

Yukarı doğru tırmanırken aşağıda iki farklı avlu göreceksiniz. Avluda bazı tarihi mezar taşları ve bazı diğer tarihi eserler vardır. Kalenin içinde aynı zamanda iki tane müze vardır; birinde İon kenti Ildır'dan getirilmiş eski çağlara ait heykeller ve heykel parçacıkları ve diğerinde ise Osmanlı'nın Ruslarla yaptığı ve kaybettiği Çeşme Deniz Muharebesi deniz savaşından kalıntılar ve bu fiyasko niteliğindeki üç günlük muharebe ile ilgili şaşırtıcı tarihsel bilgiler bulabilirsiniz.

Kale yaz dönemlerinde İzmir Festivali kapsamında konserlere de ev sahipliği yapmaktadır, müzik severlere farklı bir ortam ve ambiyansda hatırda kalacak yaz akşamları sunmaktadır.

Telefon: 0232 712 66 09

Fotoğraflar
Çeşme Kalesi
Çeşme Kalesi
Çeşme Kalesi
Çeşme Kalesi
Hasan Paşa
Hasan Paşa
Denizden
Denizden
Denizden
Denizden
Surlar
Surlar
Denizden
Denizden
Denizden
Denizden
Hasan Paşa
Hasan Paşa
Geceleyin
Geceleyin
Çeşme Kalesi
Çeşme Kalesi
Toplar
Toplar
Geceleyin
Geceleyin
Sosyal Ağlar
Copyright © 2013 - Çeşme.Net - Her Hakkı Saklıdır
E-Bülten