Çeşme.Net - Cesme.NetÇeşme Otel Restoran Bar Tatil Tarih

Çeşme Merkez
Siz de Puan Verin :  Toplam 6 Oy - Ortalama Puan 4,16

Çeşme Merkez

İzmir'den otoyoldan gelirken önce Urla, sonra Karaburun, sonra Zeytinlik, sonra Alaçatı çıkışlarını geçeceksiniz ve en sonunda otoyol Çeşme Merkez'de bitecektir. Otoyoldan çıktıktan birkaç kilometre ilerde Çeşme merkezine geleceksiniz, deniz kenarında önce yeni sayılabilecek Çeşme Marina'yı görecek, buradan sağa dönerseniz biraz ilerde sağınızda Çeşme Kalesini göreceksiniz. Kalenin biraz ilerisinde ise Çeşme belediyesinin de bulunduğu meydanı ve meydanın devamında da İnkilap Caddesi, yani yayalara ayrılmış çarşı caddesini göreceksiniz. Bütün bu bölge Çeşme merkez sayılır.


Şunu daha büyük bir haritada görüntüle: Çeşme Görülecek ve Yapılacaklar (Çeşme.Net)


Çeşme Kalesini ve içinde bulunan müzeyi kesinlikle gezmenizi öneririz. II. Beyazıt tarafından 1508 yılında yaptırılan kale son derece iyi korunmuş ve 1770 yılında Ruslarla yapılan üç günlük Çeşme Deniz Savaşı'na da şahit olmuştur. Kalenin içindeki müzede hem Ildır'dan getirilen arkeolojik eserler hem de Çeşme Rus savaşından kalan eserleri görebilirsiniz. Kale ilk yapıldığında denize sıfır bir konumda yapılmıştır ancak geçen yıllarda doldurulan deniz neticesinde şu anda önünden yol geçmektedir.

Kalenin hemen yakınında 1529 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılmış Kervansaray vardır. Bu yapıt restore edildikten sonra otel olarak hizmet vermeye başlamıştır. Otelde kalmasanız dahi muhteşem kapıdan girip içerideki avluya bakmalısınız. Tipik Osmanlı mimarisini taşıyan bu binanın terasında bulunan meyhanede arzu ederseniz fasıl dinleyip deniz manzarasına karşı bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

2012 senesinde yenilenen Çeşme Çarşı bölgesi olarak bilinen İnkilap Caddesi'nde yürüyüş yapıp, birbirinden güzel dükkanlara bakıp alışveriş yapabilirsiniz. Bu caddede aynı zamanda geniş yemek seçenekleri vardır. Eğer İnkilap Caddesi tarafına değil de meydandan denize inip sahilden sağa dönerseniz önünüzde upuzun bir yürüme yolu göreceksiniz; burada sahilden yürüyüp deniz havasını ve esintisini tadarak ilerdeki balık restoranlarına gidebilirsiniz. Bu mevkiden her akşam muhteşem gün batımları izlendiğini de belirtelim.

Merkezde bulunan Çeşme Marina da mutlaka görülmeli. Çeşme Marinası 2010 yılında uluslararası yat marinacılık şirketi Camper & Nicholsons tarafından açıldı. 400 yat kapasiteli marina sadece Çeşme'nin değil tüm Ege ve Akdeniz'in en güzel ve prestijli marinalarından biri. Müthiş mağazalar, restoranlar, kafeler ve eğlence mekanları sizi burada bekliyor.

Marina'nın biraz ilerisinde ise Çeşme Limanı'nı bulabilirsiniz. Sakız Adası'na (Chios) yapılan tarifeli feribot seferleri buradan yapılıyor. Çeşme'de yapılacak, gezilecek ve görülecek çok yer var ama eğer fırsatınız olursa buradan çok makul koşullarla Sakız Adası'na günübirlik bir kaçamak yapabilirsiniz.

Eğer Çeşme'ye otobüs ile gelecekseniz Çeşme Otogar'ı da merkezde sayılır. İzmir'den gelen otoyolun çıkışında bulunan otogardan Çeşme Merkez'e ulaşım çok kolaydır, isterseniz otogardan yürüyerek 10 dakika içinde yukarıda bahsi geçen tüm yerlere varabilirsiniz.

Çeşme Merkez (video otomatik HD açılmazsa, HD izlemek için ayarlardan 720p seçebilirsiniz)

Fotoğraflar
İnkilap Cd.
İnkilap Cd.
Sakız Ürünleri
Sakız Ürünleri
Cumbalı Ev
Cumbalı Ev
Sokak Yiyecekleri
Sokak Yiyecekleri
Tarih
Tarih
Günbatımı
Günbatımı
Çeşme Marina
Çeşme Marina
Merkez
Merkez'de Kafeler
Çeşme Marina
Çeşme Marina
Hürriyet Cd. Balıkçılar
Hürriyet Cd. Balıkçılar
Çeşme Kalesi ve Merkez
Çeşme Kalesi ve Merkez
Akşam Keyfi
Akşam Keyfi
Sosyal Ağlar
Copyright © 2013 - Çeşme.Net - Her Hakkı Saklıdır
E-Bülten