Çeşme.Net - Cesme.NetÇeşme Otel Restoran Bar Tatil Tarih

Ildır
Siz de Puan Verin :  Toplam 3 Oy - Ortalama Puan 2

Ildır

Günümüzde resmi adıyla Ildır veya başka türlü bilindiği üzere Ildırı, Çeşme'nin yaklaşık 20 kilometre kuzeydoğusunda bulunan bir köy. Ildır Çeşme'nin diğer bölgeleri gibi manzarasıyla, doğallığıyla görülmeye değer bir köy ancak Ildır'ın belki daha enteresan bir yönü tarihi.


Şunu daha büyük bir haritada görüntüle: Çeşme Görülecek ve Yapılacaklar (Çeşme.Net)

Ildır, antik çağdaki adıyla Erythrai veya Erythrae, Asya Minör'de bulunan 12 İon kentinden biriymiş ve yaklaşık 2700 sene önce Giritli "Kırmızı" Erythrus tarafından kurulmuş. Başta İon birliği üyesi olan kent, daha sonra Atina ve Perslilerle müttefik olmuş. Hiç bir zaman büyük sayılabilecek nüfusa sahip olmayan kent (tahminlere göre nüfusu yaklaşık 15-20,000 kişi) şarap ve değirmen taşı üretimleriyle ünlenmiş. İ.Ö 334 yılında İskender vasıtasıyla özgürlüğünü kazanan Erythrai, daha sonra Bergama krallığı ve Roma imparatorluğu ile müttefik olmuş ancak Roma imparatorluğu kenti talan etmiş ve birinci yüzyılda bölgedeki depremlerin sebep olduğu yıkımlardan sonra kentin önemi iyice azalmış.

Erythrai kalıntıları 1960'lı yıllarda yapılan bir takım kazılar sonucu biraz da olsa gün ışığına çıkarılmış ancak tarihi kalıntıların büyük çoğunluğu halen yer altında. Bu tür kazıların yüksek maliyeti yüzünden tarih zengini olan ülkemizde yer altında kalan varlıklardan sadece bir tanesi antik Erythrai. Ildır'da etrafa bir bakın, hemen gözünüze 2500 yıllık kalıntılar çarpacak, bazı antik taşları çiftçilerin enginar tarlalarında göreceksiniz.

Günümüzde Ildır Çeşme'nin daha az rağbet gören bölgelerinden biri. Çeşme'ye olan 20 kilometre mesafe yüzünden bir büyük otel haricinde buraya büyük turizm yatırımı yapılmadı ve bu açıdan da buraları biraz daha sessiz. Güzel manzaraları sayesinde televizyon dizilerinden de tanıyabilirsiniz Ildır'ı, örneğin popüler "Fatmagül'ün Suçu Ne" dizisinin çekim mekanlarından biriydi. Ildır'da biraz daha has Ege köy havası yaşayabilirsiniz, kafanızı dinlemek isterseniz Ildır'da kalmayı tercih edebilirsiniz. Eğer Çeşme'de kalıyorsanız ve kaldığınız süre içinde arabanız olacaksa o zaman Ildır taraflarına bir kaç saat ayırabilirsiniz.

Fotoğraflar
Ildır Deniz
Ildır Deniz
Ildır Rum Evi
Ildır Rum Evi
Amforalar
Amforalar
Erythrai
Erythrai
Ildır Koyu
Ildır Koyu
Ildır
Ildır
Zeki Müren Adası
Zeki Müren Adası
Zeytinlikler
Zeytinlikler
Eski Rum Evi
Eski Rum Evi
Ildır
Ildır
Ildır Ada
Ildır Ada
Ildır, Ege
Ildır, Ege
Sosyal Ağlar
Copyright © 2013 - Çeşme.Net - Her Hakkı Saklıdır
E-Bülten