Çeşme.Net - Cesme.NetÇeşme Otel Restoran Bar Tatil Tarih

Çeşme Doğal Güzellikleri
Siz de Puan Verin :  Toplam 3 Oy - Ortalama Puan 4,66

Çeşme'nin Doğal Güzellikleri


Daha büyük bir haritada görüntüle: Çeşme Görülecek ve Yapılacaklar (Çeşme.Net)

Çeşme deyince akla ilk gelen doğal güzellik tabii ki Çeşme'nin plajları; Ilıca'nın beyaz kumları, Altınkum'un berrak denizi, Aya Yorgi'nin müthiş manzarası bu ilk düşünceyi haklı kılıyor. Ancak daha fazlası da var.

Girintili çıkıntılı koylar, denizin ve doğanın inanılmaz güzelliklerini seyredebileceğiniz tepeler Çeşme yarımadasının tümünü kaplar, eğer arabanız varsa yarımadayı dolaşıp muazzam manzaralar görebilirsiniz. Plajı ve beach club'larını bir kenara koyarsak Aya Yorgi koyu manzara ve doğallık açısından çok güzel bir bölgedir. Renkler ilkbaharda ayrı bir güzel olur, yazın ayrı bir güzel. Çeşme merkezden biraz daha uzaklaşacak olursanız Ilıca'yı geçip Paşalimanı bölgesini turlamanızı öneririz. Yarımadanın güney kısımlarına inip Alaçatı ve sörf cennetini görmenizi, Altınkum sahilinde yürümenizi mutlaka tavsiye ederiz. Eski İzmir yoluna çıkıp çam ağaçlarının altında kahvaltı yapabilir, biraz daha ileri gidip Urla'nın doğal ve tarihi güzelliklerini görebilirsiniz.

Çeşme'nin en önemli doğal varlıklarından bir tanesi jeotermal suları ve kaplıcalarıdır. Ilıca bölgesi adını bunlardan almıştır. Jeotermal ve şifaları sayesinde bu doğal zenginlik Çeşme'nin geleceğini de garanti altına almaktadır; Çeşme üç aylık sayfiye yeri olmaktan çıkıp yılboyu ziyaretçileri olan çok önemli bir tatil ve sağlık turizmi merkezi haline gelmiştir.

Paşalimanının biraz ilerisinde ise Şifne vardır. Burası çamur banyoları ile meşhurdur, su sıcaklığı 40-50 derece arasındadır ve burada belediyenin çamur banyo tesislerinde yaz-kış termal havuzlara girebilirsiniz.

Eğer tekneniz varsa veya tekne kiralarsanız Çeşme'nin denizini ve koylarını ayrı bir bakış açısından görebilirsiniz. Dalyan bölgesi doğal güzellikleri ile meşhurdur, denizden görebilirseniz daha da farkına varırsınız. Yerleşim olmayan, sadece eşeklerin, keçilerin ve tavşanların yaşadığı Eşek adasına, nam-i-diğer Goni adasına uğrayabilirsiniz, buradaki muhteşem koylarda yüzebilir, yakındaki Karaada'ya uğrayabilir, Mavi Koy'un güzelliklerine dalabilirsiniz.

Mimari ve tarihi güzellikler dikkatinizi çekiyorsa Çeşme'nin merkezini, Alaçatı sokaklarını turlamanız size bunlardan fazlasıyla gösterecektir. 600 yıllık Çeşme kalesi, 580 yıllık Kervansarayı ayrı birer şaheser, Alaçatı'nın güzelim sokakları ise sizi 150 yıl öncesinin Ege'sine götürecektir. Daha da eski eserler arıyorsanız Çeşme'nin biraz kuzeydoğusundaki Ildır'a gidip, 2200 yıllık İon kentinin kalıntılarını görüp, eşsiz güzellikteki deniz ve adalar manzarasıyla kendinizden geçip, geçmişe yolculuk yapabilirsiniz.

Gün geceye kavuşurken ise üç tarafı deniz olan bu doğa harikası yarımadanın bir köşesini seçip sevdiklerinizle birlikte muhteşem bir gün batımı izleyebilirsiniz.

Fotoğraflar
Çeşme Altınkum
Çeşme Altınkum
Ilıca Plajı ve Çiçek
Ilıca Plajı ve Çiçek
Ilıca Plajı
Ilıca Plajı
Çeşme Boyalık
Çeşme Boyalık
Alaçatı Sokakları
Alaçatı Sokakları
Çeşme Aya Yorgi
Çeşme Aya Yorgi
Çeşme Dalyan
Çeşme Dalyan
Çeşme Dalyan
Çeşme Dalyan
Ildır
Ildır
Çeşme Kalesi
Çeşme Kalesi
Eski Çeşme-İzmir Yolu
Eski Çeşme-İzmir Yolu
Çeşme Günbatımı
Çeşme Günbatımı
Sosyal Ağlar
Copyright © 2013 - Çeşme.Net - Her Hakkı Saklıdır
E-Bülten